Takvim Arkası En Güzel ve Özel Paylaşımlar

Dinimizde Yalan ve Hile

Yalan, bir kimsenin gerçeğe aykı-rı olduğunu bile bile söylediği söz, kandırmak için söylenen asılsız söz anlamında kullanılan ahlakla ilgili bir terimdir. Hile ise bir kim-seyi istenen yönde irade beyanında bulundurmak için yanlış bir kanaat uyandırarak veya mevcut bulunan hatalı fikrin devamını sağlayarak yanıltmayı ifade eder. Yalan ve hile insanları birbiri-ne düşürür, güven duygusunu yok eder, […]

12 Mayıs 2017 - 1:00 'de eklendi ve 227 kez görüntülendi.
Dinimizde Yalan ve Hile

Yalan, bir kimsenin gerçeğe aykı-rı olduğunu bile bile söylediği söz, kandırmak için söylenen asılsız söz anlamında kullanılan ahlakla ilgili bir terimdir. Hile ise bir kim-seyi istenen yönde irade beyanında bulundurmak için yanlış bir kanaat uyandırarak veya mevcut bulunan hatalı fikrin devamını sağlayarak yanıltmayı ifade eder.

Yalan ve hile insanları birbiri-ne düşürür, güven duygusunu yok eder, dostlukları yıkar. Yalancı ve hilekârlar, kendilerine güvenilme-yen, saygı duyulmayan ve sevilme-yen insanlar durumuna düşerler.

Hz. Peygamber (s.a.s.), sattığı buğdayın ıslağını yığının altına gizleyen bir sahabîyi, “Bizi aldatan bizden değildir.” (Buharî, İman, 164) di-yerek uyarmıştır. Bir başka hadiste de, “Yalan kötülüğe, kötülük cehen-neme götürür. İnsan yalancılık yapa yapa, nihayet Allah katında yalancı-lardan yazılır.” (Buharî, Edep, 69; Müslim,

buyurulur.

Yalan ve hilekârlık, kötülük ve haksızlıkları, çirkinlik ve edepsiz-likleri örtbas etmek için başvurulan çirkin bir yoldur. Her ikisi de dinimizin şiddetle yasak ettiği fenalık-lardandır.

Facebook Yorumlar
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER