Takvim Arkası En Güzel ve Özel Paylaşımlar

Berat Kandili (Berat Gecesi’nde) İbadet

Yarın akşam Şa’ban-ı şerifin 15’inci gecesi yani Berat Gecesi’dir. Bu gecede hic olmazsa bir tesbih namazı kılınır. Berat gecesinde kılınması yavsiye edilen “Hayır namazı” vardır. 100 rekatlık bir namazı kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nail olur. namaza şöyle niyet edilir. “Ya Rabbi niyet ettim senin rıza-yı şerifin için namaza. Beni aff-ı ilahine, feyz-i […]

09 Mayıs 2017 - 0:37 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.
Berat Kandili (Berat Gecesi’nde) İbadet

Yarın akşam Şa’ban-ı şerifin 15’inci gecesi yani Berat Gecesi’dir. Bu gecede hic olmazsa bir tesbih namazı kılınır. Berat gecesinde kılınması yavsiye edilen “Hayır namazı” vardır. 100 rekatlık bir namazı kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nail olur. namaza şöyle niyet edilir.

Ya Rabbi niyet ettim senin rıza-yı şerifin için namaza. Beni aff-ı ilahine, feyz-i ilahine mazhar eyle, Kasvet-i kalbden, dünya ve ahiret sıkıntılardan halas eyleyip saidler defterine kaydeyle.” Allahü Ekber.

Her rekatte Fatiha’dan sonra 10 ihlas-ı şerif okunur iki rekatte bir selam verilerek 100 rek’ate tamamlanır. Namazdan sonra;(Allahü Teale’nın “hü” ism-i şerifinin ebced esabına göre değeri 11 ve resulullah Efendimiz (S.A.V.) isimlerinden “Taha”nın ebced hesabıyla değeri de 14 oldugu için), aşağıdaki 11  şey 14’er adet okunur.

 1. İstiğfar:14 kere,
 2. Salevat-o şerife: 14 kere,
 3. Fatiha-i şerife:14 kere,
 4. Ayetül Kürsi:14 kere,
 5. Tevbe süresinin son 2 ayeti olan “lekad caeküm. :14 kere,
 6. 14 kere Yasin, Yasin…” dedikten sonra 1 Yasin-i şerif. (Yasin-i Şerifte 7 zahiri, 7 batını “mübin” vardır. böylece o da 14 olur.)
 7. İlah-ı Şerif :14 kere
 8. Felak Süresi :14 kere
 9. Nas Süresi:14 kere
 10. Sübhanellahi ve’I-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahi aliyyil azim :14 kere
 11. Salevatı şerife :14 kere
Berat Kandili (Berat Gecesi'nde) İbadet

Berat Kandili (Berat Gecesi’nde) İbadet

Facebook Yorumlar
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER